25.10.2023

V říjnu 2023 jsme s kolegyní Kateřinou absolvovaly kurz angličtiny v Aténách, pořádaný EUROPASS TEACHER ACADEMY. Naším cílem bylo konečně prolomit bariéry v používání jazyka, kterým se ve škole mluví každý den a kde jsme stály trochu mimo hlavní proud a často nechaly mluvit jiné.

Lektorkou našeho kurzu angličtiny byla Daphne Peristeropoulou-Conway. První den probíhal v duchu seznamování a prezentací našich škol a povídání o zemích, ze kterých pocházíme. Kurzu se kromě nás, zúčastnili učitelé a asistenti pedagoga z Maďarska, Finska, Slovenska a Rumunska, všichni s podobným cílem.

Už od pondělí bylo celkem veselo, a tak pro nás byla komunikace v angličtině snazší a uvolněnější. Práce probíhala ve skupinkách nebo dvojicích, které se obměňovaly. V dalších dnech jsme probírali anglickou gramatiku, hovořili jsme o různých tématech, jako cestování, naše denní rutiny, restaurace a jídlo, záliby a všechno možné. Daphne byla velice komunikativní a vstřícná lektorka, díky tomu nás dokázala rozmluvit a překonat tak bariéry v běžném používání angličtiny. Dokázala také zajímavým způsobem propojovat výuku s povídáním o Řecku a o jejich životě, kultuře, vzdělávání a politické situaci.

V rámci výuky proběhly i venkovní aktivity, kde jsme mohli rovnou aplikovat své nabyté vědomosti. Daphne nás provedla městem a ukázala nám mnoho zajímavých míst a také nás upozornila na místa, kterým se máme vyhnout. Vyzkoušeli jsme si jízdu metrem, a i zde jsme překvapivě našli archeologické expozice. Na závěr kurzu jsme společně, pod dohledem naši paní učitelky, ochutnali řecké pivo Mamos.

Kurz pro nás představoval výzvu také v odpoledních hodinách. Řečtinou ani jedna nevládneme, tak při poznávání památek a různých zajímavých míst Atén, jsme museli angličtinu využívat. Navštívily jsme velkolepé museum Acropole. Samozřejmě jsme nemohly vynechat zdejší nejposvátnější místo, kterým je chrám bohyně Athény – Parthenón, s úžasným výhledem na celé město i na Egejské moře s přístavem Pireus. Zkontrolovaly jsme Panathénský stadion, jestli je opravdu celý z mramoru – asi ano.Dalším našim cíle se stal nejvyšší pahorek v Aténách Lykavittos, ze kterého byl úchvatný výhled. Bylo i koupání v moři, ke kterému nás netradičně dovezla tramvaj. Zkrátka toho bylo spoustu k vidění, poznávání, k ochutnání lehké a zdravé kuchyně a také trocha té pověstné balkánské pohody.

Suma sumárum, byl kurz opravdu vydařený.

Maruška

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evroské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.