29.10.2018

Celá republika se koncem října pustila do oslavování významného výročí, kterým je 100 let od založení Československé republiky. I my v naší škole Sofii jsme se k těmto oslavám velmi rádi přidali. Tématu vzniku ČSR jsme se ve škole věnovali napříč výukou celý týden předcházející 28. říjnu.

V rámci kosmické výchovy jsme si o vzniku republiky připravili mnoho materiálů, také děti přinesli z rodinných archívů krásné fotky pana prezidenta Masaryka, dokumenty a dobové noviny či časopisy, pohlednice. Povídali jsme si o tom, co pro nás naše vlast znamená, co je to národnost a svoboda nebo jak je důležité mít své kořeny a vědět odkud pocházíme a co prožili naši předci. Dotkli jsme se také tématu války a s ní spojených útrap.

Ve výtvarné výchově a v pracovních činnostech jsme vyráběli předměty s tématikou české republiky, vše v barvách naší vlajky.

Za hudebního doprovodu akordeonu jednoho tatínka, a za zpěvu písní (např. Ach synku, synku) jsme se spolu s dětmi z mateřské školky Sofie vypravili k památné Vondrově vrbě, kterou jsme na břehu Mlýnského rybníka v Říčanech v dubnu 2017 spolu s dětmi slavnostně vysadili. „Naši“ vrbu jsme ozdobili připravenými výrobky a ozdobami v barvách naší vlajky. Na závěr jsme si zazpívali českou i slovenskou hymnu.

Také budovu naší školy v Žižkově ulici jsme si ozdobili vyvěšenou vlajkou české republiky.