Pravidelná každodenní strava v SOFII se skládá z dopolední svačiny, oběda v biokvalitě a odpolední svačiny. Dbáme na zajištění zdravé, pestré a vyvážené stravy dětí, protože věříme, že to, co jí, ovlivňuje jejich zdraví i kondici. Vzhledem k tomu, že MŠ a ZŠ Sofie je zapsána v Rejstříku škol a školských zařízení MŠMT České republiky, splňujeme požadavky dané normami Ministerstva školství pro složení pokrmů a zastoupení jednotlivých skupin potravin (tzv. spotřební koš).

Dopolední a odpolední svačiny připravujeme v naší školní kuchyni, obědy dovážíme.

Dodržení zásad zdravé výživy

Při přípravě svačinek dodržujeme veškeré zásady zdravé výživy, snažíme se zohlednit i individuální potřeby dětí (např. z důvodu potravinových alergií). Umíme se přizpůsobit bezlepkové nebo bezmléčné dietě. Po celý den jsou dětem k dispozici nápoje – ať už čaje v bio kvalitě nebo čistá pitná voda v pokojové teplotě.

Kvalitní jídlo se známým původem

Dodavatelem obědů do ZŠ Sofie je jídelna ZŠ Světice, schválený dodavatel stravy pro předškolní a školní zařízení, splňuje požadavky dané normami Ministerstva školství pro složení pokrmů a zastoupení jednotlivých skupin potravin.

Obědy se dováží každý den v termoboxech, které splňují přísné hygienické normy. Ihned po převzetí obědů v termoboxech putují jednotlivé nádoby do teplé vodní lázně, aby byla zajištěna správná teplota pro podávání obědů.

Složení jídelníčku

V jídelníčku jsou plně zastoupeny všechny druhy masa (ryby, drůbež, hovězí, vepřové, králičí), čerstvá zelenina a ovoce, luštěniny, obilninové výrobky a mléčné výrobky. K ochucování jsou používány především čerstvé či sušené bylinky, jedlé květy, mořskou sůl a další bioprodukty. U sladkých pokrmů je preferováno slazení tmavým třtinovým cukrem, obilnými slady a sirupy, agávovým či javorovým sirupem či medem.

Na jídelníčku ve školce i ve škole lze najít jednak pokrmy klasické české kuchyně jako je gulášek, rajská, sladké knedlíky či sekaná tak i pokrmy z netradičních plodin jako jsou jáhly, špalda, kuskus či bulgur. Děti tak mají možnost seznámit se a naučit se jíst širokou škálu rozličných potravin, z nichž každá jinak chutná a obohacuje jejich jídelníček o jiné živiny. Snažíme se o to, aby jídlo bylo především pestré, dětem chutnalo a na talíři dobře vypadalo.

Stravu na následující den je možné odhlásit pouze prostřednictvím systému strava.cz.

V případě nepřítomnosti dítěte je také možné si neodhlášený oběd vyzvednout, avšak pouze za 1. den nepřítomnosti a ve vlastních jídlonosičích, do 12:00.